Czytaj więcej"/> Drukuj
Awinion (fr. Avignon), miasto na południu Francji (Prowansja), u podnóża malowniczego wapiennego wzgórza, na lewym brzegu Rodanu, przy ujściu do niego rzeki Durance. Nad miastem góruje potężny zamek papieży (Palais des Papes).
Liczba mieszkańców: ok. 88 tys. (ok. 155 tys. zespół miejski)
Miasto jest dużym centrum kulturalnym i turystycznym. Corocznie od 1947 roku w Awinionie odbywa się znany festiwal teatralny (Festival d'Avignon).

Historia

Awinion -
W czasach rzymskich na terenie obecnego miasta istniała osada Avenio. W okresie średniowiecza miasto leżało w uniezależnionej od Francji Prowansji. Stanowiło ono ważny ośrodek handlowy w dolinie Rodanu. Od roku 1309 Awinion stał się siedzibą papieży. Wraz z otaczającymi ziemiami należał do królestwa Sycylii (dynastia andegaweńska). W latach 1378-1408 w Awinionie rezydowali antypapieże. W roku 1348 Papież Klemens VI kupił tą posiadłość od królowej Joanny I Sycylijskiej za 80 tys. złotych guldenów i była w rękach papiestwa do roku 1791, kiedy podczas niespokojnych czasów Rewolucji Francuskiej została włączona do Francji. Papieże, którzy rezydowali w Awinionie:

Zabytki

Imponująca budowla z XIV wieku w stylu gotyckim - Pałac Papieski (Palais des Papes) w przeszłości był siedzibą papieży. Potężna, zbudowana z białego kamienia warownia jest najwiekszą gotycką budowlą w Europie (powierzchnia 15 tys. m²). W kompleksie znajdującym się na Rocher des Doms znajduje się obok tzw. Mały Pałac (Petit Palais), zamieszkiwany niegdyś przez kardynałów. Inne ważne budowle to romańska katedra z freskami Simone Martiniego, Ramparts oraz most Pont St-Benézet. Cały kompleks o znacznej wartości historycznej został w 1995 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto jest często na świecie kojarzone z dziecinną piosenką Sur le pont d'Avignon (Na moście w Avignon), chodzi w niej o most Pont St-Benézet na rzece Rodan. Z mostu wybudowanego w latach 1171-1185 o długości 900 m zostały tylko 4 przęsła i romańska kaplica, resztę zniszczyły liczne powodzie.
Inny interesujący zabytek znajdujący się obok Pałacu Papieskiego to romańska katedra Notre-Dame-des-Doms, z XII wieku, z kaplicami z XIV-XV wieku. W katedrze znajdują się grobowce papieży Jana XXII i Benedykta XII.
Zachowała się też znaczna część murów obronnych z XII i XIV wieku.
Muzea: W pobliżu w miejscowości Marcoule znajduje się jeden z ważnych francuskich ośrodków jądrowych.

Znani z Awinionu

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 12:10:44