Czytaj więcej"/> Drukuj
Athlon 64 nazwa handlowa procesora serii Athlon produkcji AMD, który obsługuje jednocześnie instrukcje 32- jak i 64-bitowe (technologia zwana inaczej AMD64 lub x86-64).

Opis układu

Jest to wersja okrojona procesora AMD Opteron przeznaczonego do zastosowań serwerowych. Jedynym ograniczeniem w porównaniu do wersji serwerowej jest brak możliwości pracy w układzie wieloprocesorowym. W Athlonie 64 zastosowano wbudowany kontroler pamięci co zredukowało koszta płyt głównych . Druga odrazu widoczna zmianą w stosunku do poprzedników jest zastosowanie tzw. Heat Spredera czyli zwykłej miedzianej płytki ochraniajacej jądro przed ukruszeniem. Z powodu róznic konstrukcyjnych AMD stosuje specjalne oznaczenia dla odwzorowania wydajności układów w stosunku do produktów firmy Intel (tzw. Power Raiting)zastosowany już w procesorach Athlon XP.

Wersje procesora

Athlon 64 występuje w kilku wersjach . Pierwsza dla komputerów budrzetowych obsługiwana przez płyty z gniazdem 754 (jednokanałowy kontroler pamięci , procesory powoli wycofywane z produkcji na rynek biurkowy), dla normalnych użytkowników na gniazdo 939 oraz dla entuzjastów czyli seria FX (także gniazdo 939). Nastepcą Athlona 64 maja być procesory produkowane na podstawkę M2.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-19 06:44:21