Czytaj więcej"/> Drukuj
Asklepios - grecki bóg, opiekun sztuki lekarskiej. Jego rzymskim odpowiednikiem był Eskulap. Był synem Apollina i Koronis. Mąż Epiony (Kojąca ból) a ojciec Hygiei i Panakei (forma zlatynizowana Panaceja) oraz lekarzy Machaona i Podalirosa. Wychowany przez Chirona, który wykształcił go w sztuce lekarskiej, w której doszedł do takiej wprawy, że posiadł umiejętność wskrzeszania umarłych. Widząc to Zeus uśmiercił go, a następnie umieścił na nieboskłonie jako konstelację Wężownika.
Głównymi ośrodkami kultu był Pergamon, Kos i Epidauros, gdzie co 5 lat obchodzono jego święto. Boga przedstawiano jako węża - symbol odradzającej się siły żywotnej (było to wynikiem cyklicznego zrzucania wylinki), któremu chorzy składali w ofierze koguty. Koło świątyni na Kos znajdowała się szkoła lekarska Hipokratesa. Jego świątynie pełniły również funkcje szpitali oraz sanatoriów. Chorzy byli tam poddawani zabiegom oczyszczającym, takim jak posty i kąpiele, oraz zabiegom magicznym (które zwalczał Hipokrates). Uzdrowieni pozostawiali wota przedstawiające uleczone części ciała, np.: ręce , nogi; spisywali historię choroby i uleczenia na tablicach; wrzucali monety do świętej sadzawki.
W Rzymie czczony jako Eskulap przedstawiany był jako brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż. W 291 roku p.n.e., podczas zarazy, zbudowano mu na wysepce na Tybrze świątynię. Cesarz Klaudiusz wydał rozporządzenie nadające wolność każdemu niewolnikowi, który został tam uzdrowiony.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 06:37:30