Czytaj więcej"/> Drukuj
Art brut (sztuka marginesu), w języku polskim oznacza "surową, nie fałszowaną sztukę". W języku francuskim brzmi "szlachetna gorzka sztuka" ("szampański margines").
Nazwę tą wprowadził w roku 1975 francuski malarz (i byly winnik) Jean Dubuffet. Ponieważ "Art brut" jest ściśle związana ze spojrzeniem na sztukę Dubuffeta, określenie to często jest niesłusznie identyfikowane z jego stylem. Ważniejszy jednak jest związek z jego działalnością jako kolekcjonera. Dubuffet zastrzegl sobie uzywanie "Art brut" jako swoj wynalazek i jakby stawial stempel oceniajac prace innych artystow. To samowolne izolowanie swoich kolekcji - "Collection de l`art brut" było krytykowane wcześniej przez Andre Bretona i póżniej przez Haralda Szeemanna. Kustosze zbiorow w Luizjanie, Michael Thevoz i Lucienne Peiry, używaja znaczenie "Art brut" jako kierunek sztuki dla tych dzieł i stawiają w konkurencji z innymi określeniami marginesowych stylow sztuki: "Malowanki psychicznie chorych" (Hans Prinzhorn), "Sztuka wymyślona", "Sztuka naiwnego".
W angielsko-amerykańskim: Outsider Art (Roger Cardinal), "Visionary art", "Self-taught art". Mimo tego określenie "Art brut" ustabilisowalo sie na międzynarodowym rynku sztuki i pomoglo w zaakceptowaniu tej marginesowej sztuki. Psychiatrzy: Leo Navratil w domu sztuki Gugging w Klosterneuburgu kolo Wiednia oraz La Tinaia - Centro di Attività Espressive we Florencji dążyli do wykorzystywania artystycznych prac do celow terapeutycznych. W międzyczasie odbywają się międzynarodowe targi tego kierunku sztuki np. KunstKöln i w Nowym Jorku "Outsider Art Fair" lub specjalistyczne czasopisma np. angielskie pismo "Raw Vision".

Kolekcja

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 04:02:21