Czytaj więcej"/> Drukuj
Armata Corsa (Armia Korsykańska) - organizacja nacjonalistyczna powstała w 1999 roku na Korsyce. Jej głównym celem jest odrodzenie "czystego" ruchu nacjonalistycznego. Przyczyną, dla której została założona, był sprzeciw jej twórców wobec coraz szerszych powiązań pomiędzy innymi korsykańskimi organizacjami nacjonalistycznymi a podziemiem kryminalnym.

Obecnie (2003 r.) liczebność organizacji ocenia się na około 30 osób. Działa ona przede wszystkim na Korsyce, chociaż przyznaje się również do przeprowadzania ataków terrorystycznych we Francji. Oskarża się ją o dokonanie kilku zabójstw i kilkudziesięciu zamachów.

Głównymi celami Armata Corsa są: Armata Corsa atakuje przede wszystkim budynki użyteczności publicznej, obiekty turystyczne, banki, budynki wojskowe i policyjne oraz inne "symbole kolonialnego statusu" Korsyki.

Jest aktywnie zwalczana przez inne ugrupowania, przede wszystkim przez największą korsykańską organizację terrorystyczną Front de Libération Nationale de la Corse (FLNC). W sierpniu 2000 roku najprawdopodobniej jedna z rywalizujących z Armią Korsykańską organizacji zabiła jej przywódcę i jego ochroniarza.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-28 21:41:46