Czytaj więcej"/> Drukuj
Anioł -
Walka Jakuba z Aniołem
Anioł według większości religii, w których to pojęcie występuje, jest to byt duchowy, który na różne sposoby wspiera działania i służy Bogu lub bogom.

Źródłosłów

Wyraz ten przeniknął do polszczyzny z języka czeskiego, który zawdzięcza go misji Cyryla i Metodego. Ostatecznie pochodzi on od greckiego słowa ̉άγγελος, ángelos (według wymowy bizantyjskiej ánhielos), oznaczającego oryginalnie "posłaniec". W biblijnym Starym Testamencie analogiczne byty duchowe są nazywane מלאך, mal'ach - co również znaczy "posłaniec".

Historia aniołów

Pierwsze wyobrażenia aniołów istniały w starożytnym Egipcie i Babilonii. W religiach tych cywilizacji były całe zastepy duchów i istot, będących pośrednikami między bogami a człowiekiem. Często przedstawiano je jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Starożytnym aniołom przypisywano pewnien rodzaj cielesności, co znajduje potwierdzenie w apokryficznej Księdze Henocha. Anioły tam wystepujące płodziły dzieci, odczuwały głód i pragnienie. W czasach nowożytnych do tej koncepcji aniołów powrócił Emanuel Swedenborg.
Aniołowie często wystepują w Starym Testamencie (np. Rdz. 3, 24; księgi prorockie). Biblia nie mówi jednak wiele o naturze i rodzajach tych bytów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w pismach kabalistycznych oraz w apokryfach. Chrześcijaństwo „odziedziczyło" wiarę w anioły po judaizmie. W pierwszych wiekach wśród Ojców Kościoła istniały pewne spory co do natury tych bytów. Np. Grzegorz z Nazjanzu, Jan z Damaszku czy Bazyli Wielki wyobrażali anioły jako istoty eteryczno-ogniste. Jeszcze na Soborze Nicejskim II w 787 przypisywano im subtelne ciała. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął Tomasz z Akwinu. Według niego (i teologii katolickiej) anioły to duchy mające wolną wolę, ale nie mające ciała, a sama nazwa "anioł" nie oznacza natury lecz funkcję.
Anioły pełnią również ważną rolę w islamie. Wiara w nie stanowi element dogmatyki tej religii. W islamie twierdzi się, że anioły zostały stworzone przez Boga z ognia, przebywają w niebie i głównym ich zadaniem jest służba dla swego stwórcy. Pełnią także funkcję posłańców, chronią ludzi oraz spisują wszystkie ich uczynki. Koran został podyktowany Mahometowi przez anioła Dżibrila. W teologii islamu wymienia się przede wszystkim Dżibrila, Malika (strażnika ogni piekielnych), Izra'ila (anioła śmierci), Nakira i Munkara, Haruta i Maruta, Mika'ila i Azrafaela. Jedyny anioł, który odmówił Bogu posłuszeństwa to Iblis, zwany też szatanem.

Anioły w Biblii

Rodzaje aniołów

Anioł -

. W interpretacjach biblijnych liczba porządków niebiańskich (chórów) waha się od 7 do 11. Ostatecznie zostały one uporządkowane w trzech triadach:

podział św. Ambrożego

Książęta dziewięciu chórów anielskich

Michał, Serafiel, Jehoel, Uriel, Kemuel, Metatron, Natanael, Szatan Gabriel, Cherubiel, Ofaniel, Rafał, Uriel, Zofiel, Szatan Orifiel, Zafkiel, Zabkiel, Jofiel (Zofiel), Razjel Zadkiel, Chaszmal, Zacharael, Muriel Uziel, Gabriel, Michał, Peliel, Barbiel, Sarbiel, Haniel, Hamaliel, Tarszisz Kamael, Gabriel, Werchiel, Szatan Nisroch, Haniel, Rekuel, Cerwiel, Amael Metatron, Rafał, Uriel, Michał, Gabriel, Barbiel, Jehudiel, Barachiel, Szatan Faleg, Andachiel, Gabriel, Chajliel
*Szatan sprawował księstwo przed swym upadkiem

Archaniołowie

Według różnych tradycji różna jest ilosć archaniołów. (zob. Archanioł). Znani archaniołowie to Michał, Gabriel, Rafał. Apokalipsa Jana (1, 4) mówi, że tylko 7 aniołów znajduje się najbliżej Boga. Również judaizm wyróżnia 7 aniołów wyższego rzędu, są to: Azreael, Azrafael, Dedrach, Gabriel, Michael, Rafael, Szemkiel.

Anioły upadłe

Anioł -

Lucyfer (łac. niosący światło) to anioł, który zbuntował się przeciw Bogu.

Pieczęcie siedmiu aniołów

Pieczęcie siedmiu aniołów, władców 196 prowincji nieba, za pismami Corneliusa Agrippy

Funkcje aniołów

w chrześcijaństwie mają one dwie główne funkcje: W Apokalipsie Jana anioły wymierzają kary spadające na ludzkość.
W Księga Rodzaju cheruby strzegą wejścia do ogrodu Eden.

Anioły w sztuce


Akademickie wyobrażenie aniołów, Wiosna, Adolphe Bouguereau
...
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-18 03:52:15