Czytaj więcej"/> Drukuj
Angela Dorothea Merkel (ur. Angela Dorothea Kasner, 17 lipca, 1954 w Hamburgu, Niemcy), niemiecka polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, kandydatka na stanowisko kanclerza w najbliższych wyborach parlamentranych w Niemczech w 2005 roku.
Merkel jest przewodniczącą CDU od 2000 roku. Jest również członkiem niemieckiego parlamentu (Bundestag), reprezentuje dystrykt Nordvorpommern i Rugia w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Młodość i wykształcenie

Merkel dorastała w byłej komunistycznej Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), w regionie na północ od Berlina. Jej ojciec był pastorem w kościele luterańskim. Skończyła szkołę średnią w Templin oraz Uniwersytet w Lipsku, gdzie studiowała fizykę (1973-1978). Merkel pracowała i studiowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk (1978-1990). Po uzyskaniu doktoratu z fizyki pracowała jako chemik kwantowy.

Kariera polityczna

W 1989 po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny. Pod koniec 1989 Merkel dołączyła się do nowej partii "Demokratischer Aufbruch". Po pierwszych demokratycznych wyborach w NRD, uzyskała pracę jako rzeczniczka lokalnego rządu Lothara de Maizière'a. Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 i wyborach ogólnoniemieckich, została ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Kariera w partii

Kiedy Kohl przegrał wybory w 1998, Merkel zajmowała stanowisko Sekretarza Generalnego CDU. Jako rezultat skandalu finansowego, który wybuchł wewnątrz partii, wielu prominentnych polityków CDU zostało skompromitowanych, przede wszystkim były kanclerz Kohl oraz ówczesny przewodniczący CDU Wolfgang Schäuble. Merkel oficjalnie skrytykowała swojego byłego szefa Helmuta Kohla i zastąpiła Schäublego na stanowisku lidera CDU, zostając jednocześnie pierwszą kobietą na tym stanowisku. Rządy Merkel były w wielu dziedzinach zaskakujące, dzięki niej partia nabrała brzmienia konserwatywnego, a kobiety w partii zaczęły wysuwać się do przodu. 30 maja 2005 została kandydatką CDU i CSU na stanowisko kanclerza Niemiec. Jeśli jej partia wygra przyspieszone wybory parlamentarne w Niemczech w 2005 roku, Merkel będzie pierwszą kobietą która rządziła Niemcami od czasów cesarzowej Teofano (956-991).
Merkel jest porównywana często do byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher (obie są silnymi kobietami-politykami) i z tego powodu nazywana jest Żelazną Dziewczynką (Kanclerz Kohl zwykł mawiać o Merkel w formie das Mädchen - dziewczynka) lub po prostu Angie (przydomek nadała jej niemiecka prasa).


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-23 17:33:50