Czytaj więcej"/> Drukuj
Andrzej_Sapkowski -
Andrzej Sapkowski (urodzony 21 czerwca 1948) to polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty.

Biografia

Karierę literacką zaczynał jako tłumacz. Zdobył popularność cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku Fantastyka). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieść Narrenturm (2002) oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.
Twórczość fantasy Sapkowskiego charakteryzuje się, oprócz typowej dla tego gatunku wartkiej akcji dziejącej się w wyimaginowanym świecie zaludnionym przez ludzi, elfy, krasnoludy itp, swoistym barwnym językiem przypominającym nieco Trylogię Sienkiewicza oraz rodzajem żartobliwej gry z czytelnikiem polegającej na setkach odniesień do światowego kanonu powieści fantasy (Conana, Tolkiena, Diuny itp.), a także odniesień do polskiej literatury klasycznej (zwłaszcza Sienkiewicza i Słowackiego) oraz tradycyjnych legend germańskich, celtyckich i słowiańskich. Jednak pod płaszczykiem żartu i wartkiej akcji ukrywa się często głębsza refleksja.
Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (najczęściej nagradzany autor w historii nagrody) za opowiadania "Mniejsze zło" (1990), "Miecz przeznaczenia" (1992), "W leju po bombie" (1993), oraz powieści "Krew elfów" (1994) i "Narrenturm" (2002). Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, słowacki. Na podstawie jego literatury powstały : komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny, gra fabularna.

Zbiory opowiadań:

Saga o wiedźminie:

Trylogia o Reynevanie

Inne książki:

Opowiadania

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-04 02:52:41