Czytaj więcej"/> Drukuj
Andora, Księstwo Andory (Principat d'Andorra, Principado de Andorra, Principauté d'Andorre) – małe księstwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Graniczy od północy z Francją i od południa z Hiszpanią.

Ustrój polityczny

Andora jest monarchią konstytucyjną. Funkcję głowy państwa pełnią współksiążęta: francuski (prezydent Francji) i episkopalny (biskup Seo de Urgel, Hiszpania). Organem ustawodawczym jest Rada Generalna, składająca się z 28 członków wybieranych w wyborach powszechnych.

Demografia

Andorczycy są mniejszością we własnym kraju i stanowią zaledwie 33% populacji. Do przedstawicieli pozostałych narodowości należą Hiszpanie (43%), Portugalczycy (11%), Francuzi (7%) i inni (6%).
Językiem urzędowym jest kataloński, choć mówi się także po hiszpańsku i francusku. Większość społeczeństwa jest wyznania rzymskokatolickiego.

Geografia

Andora, położona w Pirenejach, jest krajem wybitnie górzystym (sporą część zajmują wysokogórskie łąki i lasy); średnia wysokość terenu wynosi 1996 m n.p.m.. Najwyższym szczytem jest Pic Alt de la Coma Pedrosa - 2946 m n.p.m., a najniższym - Riu Valira 870 m n.p.m. Panuje tu klimat śródziemnomorski.
Pod względem administarcyjnym Andora dzieli się na 7 parafii:

Gospodarka

Aż 80% PKB stanowią wpływy z turystyki - każdego roku Andora jest odwiedzana przez 9 milionów turystów. Dzięki korzystnym prawom fiskalnym i celnym, Andora ma opinię "raju podatkowego", co wspomaga rozwój banków i skłania zagraniczne firmy do zakładania tam swoich siedzib. Przemysł jest rozwinięty słabo, głównie wydobycie surowców naturalnych (ruda żelaza, ołów, marmur, granit). Praktyczny brak ziemi ornej; hodowla owiec.

Linki zewnętrzne

Strona oficjalna
Kamery Internetowe Online w Andorze
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 04:53:42