Czytaj więcej"/> Drukuj

Kryształy na podłożu długości 13cm
(powiększ)

Ametyst to minerał, fioletowa, przezroczysta odmiana krystalicznej, kwarcowej krzemionki (SiO2). Jest stosowany w jubilerstwie jako kamień ozdobny.

Właściwości

Układ krystalograficzny - trygonalny
Twardość w skali Mohsa - 7
Łupliwość - brak
Rysa - biała
Przełam - muszlowy
Gęstość - 2,65 g/cm3
Barwa - fioletowa
Połysk - szklisty

Ciekawostki

Legenda
Jedna z najpiekniejszych nimf leśnych nosiła imię Amethis. Rozkochany w niej bóg Bachus prześladował ją swoimi względami, ale Amethis stroniła od lubieżnego i pijackiego boga. Diana, wzruszona prośbami nieszczęsnej nimfy zamieniła ją w cudowny klejnot, zaś Bachus, ujęty jej dziewiczą skromnością, czarowny ów klejnot obdarzył własnością ujarzmiania i pokonywania pijaństwa.
Ametystowi przypisuje się działanie wzmacniające i lecznicze na umysł i ciało. Pomaga w medytacji, wzmacnia i ochrania psychikę ludzką. Wierzy się, że fioletowa barwa kamienia rozwinie się intuicję i zdolności paranormalne. Ametyst otwiera najbardziej nawet zatwierdziałe serca, budzi miłość i współczucie, niesie duchową harmonię. Ma też moc godzenia zwaśnionych par. Pobudza u partnerów pożądanie seksualne. Nosząc ametysy przy sobie czuje się bezpieczeństwo i spokój. Lęki, troski, niepokoje czy wzburzenia oddalą się, zwłaszcza jeżeli potrze się ametystem skronie lub wewnętrzne nadgarstki rąk. Kamień ten łagodzi uporczywe bóle głowy i męczące migreny.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 17:15:39