Czytaj więcej"/> Drukuj

Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass) - kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Bas-Rhin na północy oraz Haut-Rhin na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.

Geografia

Region Alzacji ma wydłużony z północy na południe kształt. Graniczy od północy i wschodu z Niemcami, od południa ze Szwajcarią i regionem Franche-Comté, a od wschodu z Lotaryngią.
Położony jest na nadrzecznej równinie, ograniczonej od zachodu Renem, a od wschodu masywem Wogezów. Do głównej doliny schodzą z zachodu na wschód doliny mniejszych dopływów Renu. Znajdują się tu rozległe tereny leśne, głównie w Wogezach oraz na północy departamenty Bas-Rhin (lasy Haguenau).

Historia

Najważniejsze daty:

Ludność

Alzacja, zajmująca powierzchnię 8280 km², jest najmniejszym regionem administracyjnym Francji metropolitalnej. Jednocześnie należy do najgęściej zaludnionych regionów - na 1 km² przypada średnio 217 osób. Największym miastem regionu jest jego ośrodek administracyjny - Strasburg, w którym mieszka ponad 270 tys. mieszk. Inne większe miasta to: Miluza (111,3 mieszk.), Colmar (65,7), Haguenau (33,3), Schiltigheim (31,8), Illkirch-Graffenstaden (24,6) oraz Saint-Louis (20,1).
Znacząca część ludności alzackiej posługuje się płynnie miejscowym językiem - alzackim - który jest dialektem języka niemieckiego z pewnym zapożyczeniami z francuskiego. Przez długi okres czasu był on językiem rodzimym dla większości Alzatczyków. W okresach 1871-1919 oraz 1940-44, gdy tereny te podlegały władzy Niemiec, językiem urzędowym był język niemiecki. Mimo to w niektórych górskich dolinach Wogezów, nawet w tych okresach, istniały osady, w których ludność posługiwała się wyłącznie językiem francuskim.

Gospodarka

Region Alzacji jest obszarem różnorodnych aktywności ekonomicznych, m.in.:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 14:35:10