Czytaj więcej"/> Drukuj
Aleksander_Kakowski -
(w środku)
Aleksander kardynał Kakowski, (ur. 5 lutego 1862 w Dębinie koło Przasnysza, zm. 30 grudnia 1938 w Warszawie), arcybiskup metropolita warszawski.
Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1886 roku w Warszawie z rąk arcybiskupa Wincentego Teofila Chrościak-Popiela. Sakrę biskupią otrzymał w 22 czerwca 1913 roku w Sankt Petersburgu z rąk biskupa Stanisława Zdzitowieckiego. 14 września 1913 odbył ingres do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W latach 1917 - 1918 był członkiem Rady Regencyjnej. 28 listopada 1919 był głównym konsekratorem nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Achillesa Rattiego, późniejszego papieża. 15 grudnia 1919 został kreowany kardynałem. 5 czerwca 1930 został baliwem Honoru i Dewocji w Zakonie Maltańskim. 17 czerwca 1938 został kanclerzem kapituły Orderu Orła Białego.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 07:29:04