Czytaj więcej"/> Drukuj
Akwizgran - (niem. Aachen, fr. Aix-la-Chapelle) to niemieckie miasto w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią. Węzeł kolejowy i drogowy;ośrodek turystyczny i uzdrowisko. Znajdują się tu liczne szkoły wyższe w tym politechnika.

Historia

Akwizgran -
Akwizgran -
W pobliżu Akwizgranu odkryto prehistoryczne, potwierdzone pracami archeologicznymi, celtyckie początki tego miasta. Zbudowane za czasów rzym (I wiek n.e.) pod nazwą Aquae Grani lub Aquisgranum (od Granusa celtyckiego bożka uzdrowień) jako miejscowość uzdrowiskowa z ciepłymi źródłami siarkowymi (do 74°C). Pepin Mały cenił lecznicze właściwości term Granusa w Akwizgranie, tam też na miejscu rzymskiej świątyni zbudował kaplicę, a także rezydencję (palatium). Właśnie od niego pochodzi pierwsza wzmianka o Akwizgranie w roku 765. Syn i następca Pepina, Karola Wielkiego, władca imperium Karolingów, wybrał Akwizgran za swoją siedzibę. W roku 790 w Akwizgranie powstał pałac karoliński, oparty na wzorach klasycznych, ze słynną, zachowaną do dziś oktagonalną kaplicą (w ramach katedry). Budową kaplicy zajął się mistrz Odo z Metzu. W kaplicy Karol Wielki zgromadził wiele cennych chrześcijańskich relikwii.
W roku 936 Otton I koronował się w katedrze akwizgrańskiej, od tego czasu aż do roku 1531 koronowało się tam 31 królów niemieckich. W roku 1165 Karol Wielki został kanonizowany, a rok później miasto uzyskało prawa miejskie i stało się miastem cesarskim. W XII-XII wieku zostało obwarowane, rozwijało się pomyślnie dzięki handlowi (targi akwizgrańskie od 1166). W późnym średniowieczu nastąpił rozwój tkactwa i sukiennictwa, a miasto ogrywało ważną rolę w polityce niemieckiej - tu odbywały się posiedzenia Reichstagu i synody. W XVI wieku, w wyniku wojen religijnych, miasto zaczęło podupadać - miejsce koronacji królów przeniesiono do Frankfurtu nad Menem; do dalszego pogłębienia kryzysu przyczynił się pożar 2 maja 1656; wówczas prawie całe miasto spłonęło.
W XVII-XIX w. był popularnym wśród europejskich elit uzdrowiskiem (wody alkaliczo-siarczane) i miastem "rozrywkowym" z kasynami, salami balowymi i innymi miejscami uciech. Akwizgran był miejscem zawarcia pokoju międzu Hiszpanią i Francją w wojnie o Flandrię w roku 1668, a w roku 1748 zawarto tam pokój w austriackiej wojnie sukcesyjnej. W roku 1801 pokój w Luneville przyznał miasto Francji, Kongres Wiedeński zaś w 1815 przekazał je Prusom. W 1818 odbył się tu pierwszy kongres Świętego Przymierza. W XIX i na początku XX w., dzięki bliskości kopalń węgla, następuje rozwój przemysłu tekstylnego, żelaznego, optycznego i chemicznego (nawozy sztuczne). Wówczas też miasto staje się ważnym węzłem kolejowym, łączącym linie niemieckie z belgijskimi, w 1870 r. powstała politechnika.
W okresie międzywojennym miasto było siedzibą Sądu Krajowego, oddziału Banu Rzeszy, dyrekcji kolejowej; posiadało szkołe przemysłu artystycznego. W roku 1944 był pierwszym niemieckim miastem zajętym przez wojska alianckie.
Katedra w Akwizgranie w której pochowani są Karol Wielki i Otton III została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Katedra w Akwizgranie na rysunku Dürera z 1520 roku

Akwizgran -

Późniejsza rycina katedry w Akwizgranie

Atrakcje turystyczne

Na akwizgrańskim rynku (Marktplatz) znajduje się XIV-wieczny ratusz, zbudowany na ruinach pałacu Karola Wielkiego.
Ciekawe muzea to Neue Galerie-Sammlung Ludwig - sztuka współczesna i muzeum prasowe czyli Aachens Zeitungsmuseum.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-22 07:38:55