Czytaj więcej"/> Drukuj
Akwitania -

Akwitania (fr. Aquitaine) - kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Dzieli się na 5 departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
Najważniejszymi miastami obok siedziby Rady Regionalnej - Bordeaux (217,0 tys. mieszk.) - są Pau (79,4), Mérignac (62,5), Pessac (56,6), Bayonne (40,4), Talence (37,5), Anglet (35,5), Mont-de-Marsan (30,7), Agen (30,6), Biarritz (30,3) oraz Périgueux (30,0).
W tym regionie znajduje się także Lourdes - jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów chrześcijańskich.
W południowej części regionu zamieszkuje mniejszość baskijska.

Historia

Nazwa Akwitania wywodzi się z języków celtyckich. Została przyjęta do łaciny jako Aquitania. Autorem jednej z pierwszych wzmianek o tej krainie jest Cezar, który wymienia ją w Commentarii de bello Gallico jako jedną z trzech głównych części Galii.
Za czasów Imperium Rzymskiego Akwitania była częścią prowincji Gallia. Od 413 we władaniu Wizygotów, od 507 - Franków. W średniowieczu była księstwem, które wraz ze zmianami władców poszerzała swój obszar o ziemie Poitiers, Owernii, Tuluzy oraz Gaskonii.

Gospodarka

Jeden z głównych w kraju ośrodków uprawy winorośli i tytoniu. Ponadto uprawia się pszenicę i kukurydzę oraz hoduje się bydło i drób.
Wydobycie gazu ziemnego w Lacq. Przemysł petrochemiczny, lotniczy (w Bordeaux i Anglet), drzewny (Landy) oraz winiarski. W Blayais znajduje się elektrownia jądrowa.
Duże znaczenie ma też turystyka.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 02:52:23