Czytaj więcej"/> Drukuj
Akcja AB, kryptonim akcji hitlerowskich Niemiec wymierzonej przeciwko polskiej inteligencji, przeprowadzonej w Generalnej Guberni wiosną i latem 1940.
Ofiarą akcji padli przedstawiciele inteligencji, działacze polityczni i społeczni oraz osoby podejrzane o związki z konspiracją niepodległościową. Dokonywano masowych aresztowań, m.in. w Warszawie, Krakowie i Lublinie; aresztantów przesłuchiwano i więziono m.in. na Pawiaku i Montelupich oraz w więzieniach i aresztach w Radomiu, Kielcach, Nowym Sączu, Tarnowie, Wiśniczu, na Zamku w Lublinie. W Palmirach, Firleju, Wincentynowie koło Radomia, w lesie Blizin koło Kielc aresztowanych mordowano; część została wysłana do obozów w Oświęcimiu-Brzezince (Auschwitz-Birkenau) i Sachsenhausen.
Uwięziono i zabito m.in. byłego marszałka Sejmu Macieja Rataja, wybitnego polityka socjalistycznego Mieczysława Niedziałkowskiego, mistrza olimpijskiego w lekkoatletyce Janusza Kusocińskiego.
W 1941 we Lwowie rozstrzelano polskich profesorów tamtejszego uniwersytetu i politechniki, m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego i byłego premiera Kazimierza Bartla.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-18 07:41:32