Czytaj więcej"/> Drukuj
Akademia_Rolnicza_w_Dublanach -
Akademia_Rolnicza_w_Dublanach -
Akademia Rolnicza w Dublanach, wyższa uczelnia o profilu rolniczym w dawnej Polsce, założona w 1858 roku.

Historia

Folwark Dublany (407 ha) oddalony o 8 km od rogatki żółkiewskiej Lwowa został zakupiony w 1852 roku przez Galicyjskie Towarzystwo Gospodarcze. W 1856 roku powstała tam prywatna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego i w roku 1858 otwarto tam Wyższą Szkołę Rolniczą w Dublanach. Od roku 1878 została przejęta i finansowana przez Wydział Krajowy. W 1901 roku uzyskała prawa akademickie i nazwę Akademia Rolnicza w Dublanach. Nie udało się jej natomiast otrzymać prawa doktoryzowania i habiiltowania - do końca jej istnienia szkołę kończono z tytułem agronoma. W roku 1919 została włączona jako Oddział Rolniczy Wydziału Rolniczo-Lasowego do Politechniki Lwowskiej.
Akademia mieściła się w jednopiętrowym budynku, zwanym "gmachem głównym", który został wzniesiony w roku 1888. Mieściły się w nim sale wykładowe, gabinety profesorskie, parę sal ćwiczeniowych i kancelaria. W drugim budynku, wybudowanym w 1900 roku mieściły się: laboratoria chemii rolnej, gleboznawstwa, technologii rolniczej, a także stacja chemiczno-rolnicza.
Na początku XX wieku na Akademię w Dublanach zapisywało się blisko 1500 studentów rocznie, w większości z Królestwa Kongresowego. Doznała znacznych zniszczeń w czasie I wojny światowej.
Rektorami szkoły byli m.in. Juliusz Au, Józef Mikułowski-Pomorski.
Znani absolwenci Akademii Rolniczej w Dublanach:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 14:47:37