Czytaj więcej"/> Drukuj
W mitologii goidelskiej, Aengus ("syn młodych") był bogiem miłości. Jego atrybutem były cztery fruwające wokół jego głowy ptaki, symbolizujące pocałunki. Jego ojcem był Dagda, a matką - Boann. Uważano, że mieszka nad rzeką Boyne.
Dagda miał romans z Boann, żoną Nechtana. Aby go ukryć, zatrzymał bieg słońca na 9 miesięcy - Aengus został więc poczęty, był noszony i urodził się tego samego dnia.
Aengus zakochał się w dziewczynie, o której marzył. Jego matka, Boann, szukała jej przez rok w całej Irlandii; później to samo uczynił jego ojciec, Dagda. Ostatecznie, po roku znalazł ją król Munsteru, Bov the Red.
Aengus poszedł nad jezioro Dragon's Mouth i zastał tam 150 dziewcząt, skutych parami łańcuchem. Znalazł tam swoją wybrankę, Caer. 1 listopada, Caer i inne dziewczęta miały zamienić się na rok w łabędzie. Aengus dowiedział się, że jeżeli rozpozna Caer jako łabędzia, będzie mógł pojąć ją za żonę. Wygrał, zamieniając się samemu w łabędzia. Oboje odlecieli, śpiewając piękne pieśni, które na trzy dni i noce uśpiły wszystkich, którzy ich słuchali.
Aengus i Caer mieli jednego syna, którego nazwali Diarmuid Ua Duibhne.
Inne imiona: Aengus młody (ang. "Aengus the Young"), Angus, Anghus, Aonghus, Angus Og, Aengus mac Oc, Oengus mac Oc
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 23:42:17