Czytaj więcej"/> Drukuj
Abraham (hebr. אברהם arab. Ibrahim ابرَاهِيم) - pierwotnie zwany Abramem, pierwszy z hebrajskich patriarchów. Według Księgi Rodzaju opuścił miasto Ur w Mezopotamii na wezwanie Boga, który nakazał mu osiedlić się w kraju Kanaan i obiecał uczynić "wielkim narodem". Znakiem przymierza między Bogiem a Abrahamem było obrzezanie. Abraham wstawił się za ludem Sodomy (Sodoma i Gomora); na jego prośbę Bóg obiecał nie niszczyć miasta, gdyby miało w nim być choćby dziesięciu sprawiedliwych.
Miał syna Izmaela ze służącą Hagar, a później w wieku stu lat, Izaaka ze swoją dotychczas bezpłodną żona Sarą. Abraham miał także dzieci z inną żoną - Keturą. Bóg wystawił Abrahama na próbę domagając się złożenia syna Izaaka jako ofiary, ale wobec gotowości Abrahama dokonania tego czynu powstrzymał go.
Postać Abrahama czczą trzy wielkie religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo i islam, zwane religiami abrahamicznymi. Niektóre odkrycia archeologiczne dokonane po I wojnie światowej sugerują, że był on postacią historyczną.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 01:45:09