Czytaj więcej"/> Drukuj
Aalborg, miasto w Danii.
Jest to czwarte pod względem wielkości miasto Królestwa Danii (po Kopenhadze, Århus i Odense) i drugie co do wielkości miasto Półwyspu Jutlandzkiego. Położony jest w najwęższym punkcie fiordu Limfjord, łączącego Morze Północne z cieśniną Kattegat i odcinającego od lądu północną część Jutlandii - Vendsyssel. Aalborg liczy 163.231 mieszkańców (stan na 1 stycznia 2004 r.), powierzchnia miasta to 560,3 km².
Aalborg jest portem morskim oraz siedzibą biskupstwa luterańskiego i władz administracyjnych okręgu północnej Jutlandii. W języku duńskim funkcjonują dwie równoprawne formy pisowni: 'Aalborg' i 'Ålborg'.
Aalborg -

Okolice

Okolice miasta prezentują krajobraz typowy dla północnej Jutlandii. Na zachód od miasta Limfjord rozszerza się w nieregularne jezioro o niskich, bagnistych brzegach i licznych wyspach. Na północnym zachodzie rozpościera się bagno Store Vildmose a na południowym wschodzie podobne Lille Vildmose. Store Vildmose zostało osuszone na początku 20 wieku i przystosowane do celów rolniczych. Lille Vildmose pozostaje największym torfowiskiem w Danii.
Aalborg jest połączony linią kolejową z Hjørring, Frederikshavn i Skagen na północy oraz z Aarhus na południu, skąd odchodzą linie do Niemiec i przez Fionię do Kopenhagi. Miasto ma dobry i bezpieczny port morski, choć jest on trudno dostępny.

Przemysł

Aalborg jest rozwijającym się ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Gospodarka regionu koncentruje się wokół produkcji cementu i stali, na przemyśle stoczniowym oraz eksporcie zboża i ryb. Najbardziej znanym produktem regionalnego przemysłu są wódki Aalborg Akvavit. Rośnie także znaczenie miasta jako ośrodka przemysłu telekomunikacyjnego, w znacznym stopniu inspirowanego przez lokalny uniwersytet.

Historia

Aalborg -

Już w XI w. był tu ważny ośrodek handlowy. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1342. Luterańską metropolię biskupią założono w 1554, wcześniej było tu biskupstwo katolickie. W XVI w. krwawe walki podczas wojen religijnych, w 1628 miasto zostało splądrowane przez wojska Wallensteina. Podczas wojny austriacko-prusko-duńskiej w 1864 zdobyte przez Prusaków 10 lipca, co prazypieczętowało zajęcie przez nich całej Jutlandii, aż do Skagen. W latach 80. XIX w. Aalborg zamieszkiwało 15,0 tys. mieszkańców, miasto prowadziło intensywny handel z Anglią, Szwecją i Norwegią, posiadało warsztaty stoczniowe, szkołę katedralną, gimnazjum, szkołę żeglarską, giełdę i bibliotekę publiczną. W początkach XX w. liczba miezkańców przekroczyła 20 tys., a miasto rozwijało się szybko. W latach 20. XX w. Aalborg liczyło 42,8 tys. mieszkańców. Ludność zatrudniona była w rybołóstwie, stoczniach, fabrykach wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

Zabytki

Późnogotycki kościół St. Budolfi z XVI w. o bogatym wyposażeniu wnętrza, zamek z XVI w., szereg renesansowych kamienic mieszczańskich, szpital z 1432, przebudowany w XIX w.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-19 06:21:39