To jest artykuł z cyklu
imiona
alfabetyczna lista imion
imieniny
imiona bałtyjskie
imiona celtyckie
imiona germańskie
imiona greckie
imiona łacinskie
imiona semickie
imiona słowinskie
imiona na Świecie
Imiona semickie wywodzą się z tradycji hebrajskiej i arabskiej, pochodzą z języka hebrajskiego, aramejskiego lub arabskiego. Ich najbogatszym źródłem są Biblia i Koran.
Wiele z imion biblijnych i koranicznych posiadało (i posiada nadal) wielkie znaczenie dla noszących je osób - żydów, chrześcijan i muzułmanów. Wedle Biblii niektóre imiona były nadane osobiście przez Boga (np. Abraham, Izrael, Jezus, Sara).
Imiona hebrajskie i aramejskie, ponieważ stanowią większość imion biblijnych, są bardzo rozpowszechnione w krajach chrześcijańskich, także w Polsce (np. Anna, Maria, Józef, Szymon). Szczególną popularnością cieszą się wśród protestantów (zwłaszcza purytanów), w niektórych okresach były to jedyne dozwolone imiona, np. w 1546 roku w Genewie pod władzą Jana Kalwina zabroniono odpowiednim dekretem nadawać imiona inne niż biblijne. Podobną decyzję obowiązującą w krajach rzymskokatolickich wprowadził sobór w Trydencie, który odbył się w 1563 roku. Biskupi nakazali wówczas nadawanie dzieciom jedynie imion należących do świętych.
Zobacz też:


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.