gen. Zygmunt Padlewski (1836-15 maja 1863), działacz niepodległościowy, żołnierz powstania styczniowego, należący od 1862 do lewicy "czerwonych".
Absolwent Akademii Artylerii w Petersburgu. Był członkiem petersburskiego tajnego Koła Oficerskiego Zygmunta Sierakowskiego, a także prezesem paryskiego Towarzystwa Młodzieży Polskiej. Należał do wykładowców wojskowej szkoły polskiej w Genui i Cuneo we Włoszech. Był naczelnikiem miasta Warszawy. Dążył do współdziałania rewolucjonistów polskich i rosyjskich, prowadząc z nimi rozmowy w Londynie i Petersburgu. Od stycznia 1863 był naczelnikiem powstania styczniowego w województwie płockim. Został ujęty przez władze rosyjskie, a następnie skazany na karę śmierci i rozstrzelany w Płocku w maju 1863.
Biografia:
  • Karbowski W., Zygmunt Padlewski 1835-1863, Warszawa 1969.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.