Zurab_Żwania -
Zurab Żwania (gruz. ზურაბ ჟვანია, cyr. Зураб Жвания [Zurab Żwanija) (ur. 9 grudnia 1963 w Tbilisi - zm. 2 lutego 2005), znany polityk gruziński, który zajmował stanowisko przewodniczącego gruzińskiego parlamentu.
W 1985 ukończył biologię na uniwersytecie w Tbilisi. Rozpoczął karierę w gruzińskim Komsomole w okresie pieriestrojki. Utworzył wówczas ruch ekologiczny, a następnie Partię Zielonych, która a wyborach w 1992 zdobyła 11 mandatów. W 1993 wprowadził swoją partię do Związku Obywatelskiego Eduarda Szewardnadzego. Został wówczas sekretarzem generalnym Związku. W roku 1995 wybrany na przewodniczącego parlamentu, zachował to stanowisko również po wyborach w 1999. W 1999 szef sztabu wyborczego Związku Obywatelskiego, w 2000 szef sztabu wyborczego Szewardnadzego w wyborach prezydenckich.
Opuścił Związek Obywatelski i dołączył do opozycji. W listopadzie 2003, wspólnie z Michaiłem Saakaszwilim i Nino Burdżanadze przewodził rewolucji róż, która doprowadziła do bezkrwawego obalenia prezydenta Szewardnadzego. Po rewolucji został premierem.
Zmarł nagle, według wyniku sekcji zwłok w wyniku zatrucia czadem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.