Ziemia Baffina (ang. Baffin Island) - największa wyspa Archipelagu Arktycznego, druga pod względem wielkości wyspa Arktyki po Grenlandii oraz 5. na świecie. Jej powierzchnia wynosi 507,451 km². W większej części położona jest za kołem podbiegunowym.
Pod względem politycznym stanowi część Kanady. Położona na północ od Cieśniny Hudsona, która oddziela ją od półwyspu Labrador.
Powierzchnia w większości skalista, z wysokimi górami z licznymi lodowcami w środkowej części wyspy. W zachodniej, nizinnej części tundra. Linia brzegowa urozmaicona, z licznymi fiordami. Zamieszkana głównie przez kilka tysięcy Eskimosów.
Odkryta przez Martina Frobishera w 1578 roku, a lepiej zbadana przez Williama Baffina w roku 1614.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.