Zenobia - żona władcy Palmyry Odenata. Po jego śmierci w 267 r. rządziła miastem w imieniu swojego małoletniego syna Vaballathusa.
Wykorzystując słabość Cesarstwa Rzymskiego ogłosiła suwerenność Palmyry, podjęła udane podboje na Bliskim Wschodzie, a także ogłosiła się cesarzową. Wraz z objęciem tronu przez cesarza Aurelian nadszedł kres sukcesów Zenobii. Po pokonaniu jej armii, Rzymianie przystąpili do oblężenia Palmyry (272 r.). Mimo próby ucieczki, dostała sie do niewoli, przetransportowana do Rzymu brała udział w triumfie Aureliusza zakuta w złote kajdany. Resztę życia spędziła w ofiarowanej przez cesarza wilii. Niektórzy historycy uważają, że została żoną rzymskiego senatora.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.