Zdrowaś Maryjo (łac. Ave Maria, Pozdrowienie Anielskie, Zdrowaśka) - katolicka modlitwa do Maryi, matki Jezusa Chrystusa.
Składa się z trzech części. Najstarsze dwie to cytaty z Nowego Testamentu: (1) słowa archanioła Gabriela, wypowiedziane w czasie Zwiastowania (Łk 1, 28) oraz (2) słowa św. Elżbiety, skierowane także do Maryi w czasie Nawiedzenia (Łk 1, 42). Trzecia część (3) dołączona została przez Kościół w XV w. Część trzecia połączona jest z dwiema pierwszymi imieniem Jezus, które w ten sposób staje się centrum tej modlitwy. Pozdrowienie Anielskie jest jedną z części modlitwy Anioł Pański oraz modlitwy różańcowej.
Ave Maria było też tematem wielu utworów muzycznych. Najbardziej znanym jest Ave Maria Franciszka Schuberta.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.