Zdobycie Motye przez Syrakuzan miało miejsce w roku 398 p.n.e.
W roku 398 p.n.e. jedynowładca z Syrakuz Dionizjos podburzył obywateli greckich przeciwko Punijczykom. W tym samym roku na czele 80 000 żołnierzy wyruszył pod Motye - stare fenickie miasto na wysepce u wschodnich brzegów Sycylii.
Przewaga atakujących była olbrzymia. Nie pomogły próby pomocy oblężonym, jakie organizował z Kartaginy Himilkon. Po długich zmaganiach helleńskim żołnierzom udało się w końcu wedrzeć pod osłoną nocy do miasta. Pomimo nakazu Dionizjosa aby brać jeńców, nikt go nie słuchał. Grecy dokonali wielkiej masakry ludności nie szczędząc kobiet i dzieci. Walczących po fenickiej stronie Greków, którzy nie poddali się, Dionizjos nakazał ukrzyżować.
Zdobycie Motye nie przyniosło większych korzyści Dionizjosowi. W rok później Himilkon na czele 100 000 ludzi odzyskał bez trudu Motye (na jego stronę ponownie przeszli Elymowie i Sykalowie). Motye nie zostało jednak odbudowane, a w jego miejsce, nieopodal przylądka Lilybaion powstało miasto Marsala - najpotężniejsza twierdza na Sycylii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.