W roku 961 doszło do ataku wojsk bizantyjskich na Kretę. Dowódcą wyprawy mianowano jednego z synów Bardasa Fokasa - Nicefora. Nowa kampania miała uwolnić Morze Egejskie od plagi korsarstwa saraceńskiego.
Flota bizantyjska składała się z 3000 okrętów w tym 2000 galer wojennych zaopatrzonych w przyrządy do miotania ognia greckiego. Wyprawa opuściła Konstantynopol latem 960 r. Na początku Nicefor zaatakował saraceńską stolicę wyspy i osławione gniazdo piratów Chandax.
Oblężenie przeciągało się przez całą zimę. Wreszcie w marcu 961 r. chrześcijanie wzięli szturmem stolicę Krety. Bizantyjczycy wysiekli na Krecie około 200 000 Saracenów a drugie tyle kobiet i młodzieży uprowadzili w niewolę. Mury Chandaxu zostały zrównane z ziemią a odzyskana dla cesarstwa Kreta stała się terenem wytężonej działalności misyjnej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.