Zdobycie Bagdadu przez Mongołów miało miejsce w 1258 roku.
Był to kolejny epizod wielkich podbojów mongolskich zapoczątkowanych wyprawami Czyngis-chana. Tym razem celem Mongołów stały się ziemie Bliskiego Wschodu i jedno z najwspanialszych miast tych ziem Bagdad.
10 lutego, gdy oddziały mongolskie zaczęły się już wdzierać do miasta, kalif ze wszystkimi dowódcami wojskowymi i wysokimi urzędnikami wyszedł z pałacu i poddał się Hulag-chanowi. Rozkazano im złożyć broń i zgładzono na miejscu. Według legendy kalif został owinięty w dywan i stratowany przez mongolskich jeźdzców. Miało to zapobiec wsiąknięciu jego krwi w ziemię, co według podań miało przynieść nieszczęście. W ten sposób wygasła linia abbasydzkich kalifów.
Całe miasto spłynęło krwią. Zabijano zarówno tych, którzy od razu się poddali, jak i tych którzy stawiali opór. Mordowano całe rodziny, kobiety i dzieci. Jeden z najeźdźców znalazł w bocznej uliczce czterdzieści noworodków, których matki zostały zabite. Zdjęty litością wszystkie je uśmiercił, wiedział bowiem, że nie znajdzie kobiet, które by je wykarmiły. Według różnych danych w ciągu kilkudziesięciu dni zginęło od 80 tysięcy do 200 tysięcy mieszkańców Bagdadu. Wielu Mongołowie wzięli do niewoli. Przy życiu pozostali między innymi chrześcijanie, których jeden z mongolskich wodzów Dokuz-chan zakazał zabijać w kościołach.
Upadek Bagdadu był straszliwym ciosem dla muzułmanów. Odtąd Bliski Wschód już nigdy nie odgrywał przodującej roli w cywilizacji świata.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.