Zazen (dosłownie siedzące zen) - Podstawowa w zen forma medytacji.

Cele praktykowania zazen

Najważniejszym celem jest osiągnięcie oświecenia. Zazen daje jednak także interesujące skutki uboczne - zrównoważenie umysłu, poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego, życie "tu i teraz", większą spontaniczność.
Z punktu widzenia samego praktykującego zazen jest bez celu. Albo inaczej -- jest celem samym w sobie. Roshi Kodo Sawaki, jeden z ważniejszych współczesnych nauczycieli szkoły Soto powiedział: "Zazen jest dobre do niczego".
Historia o mistrzu Huai-janga i jego uczniu Ma-tsu:
- Wasza wielebność - spytał mistrz - co jest celem medytacji w pozycji siedzącej (zazen)?
- Jej celem jest - odrzekł Ma-tsu - stanie się buddą (osiągnięcie oświecenia).
Usłyszawszy odpowiedź, Huai-jang podniósł z ziemi płytkę, z jakich układa się podłogi, i zaczął ją polerować na kamieniu.
- Co robisz mistrzu? - spytał Ma-tsu
- Robię z niej lustro - odparł Huai-jang
- Od kiedy, polerując płytkę, można uzyskać lustro?
- Od kiedy, siedząc i medytując, można uzyskać naturę buddy?

Praca z umysłem

W zazen najważniejsza jest praca z umysłem. Nie należy podtrzymywać żadnych myśli ani uczuć, jeśli się pojawią należy je zauważyć a następnie pozwolić im przepłynąć ("myśli jak obłoki na niebie").

Pozycje

Zazen można (i jak twierdzą mistrzowie zen należy) wykonywać w każdej chwili swego życia, tak aby przeniknęło proste, codzienne czynności. Na początku łatwiejsza jest jednak praktyka w pozycjach siedzących:
  • kekkafuza - pełny lotos
  • hankafuza - półlotos
  • pozycja birmańska
  • seiza - pozycja z nogami zgiętymi pod ławeczką na której się siedzi.
Praktyka siedząca dłuższa niż kilkadziesiąt minut jest trudna do utrzymania, należy zatem co jakiś czas przerywać ją kinhin - odmianą zazen praktykowaną podczas chodzenia.

Formalne spotkania

Zazen jest praktykowane zbiorowo podczas formalnych spotkań (sesshin lub zazenkai). Praktykowanie wspólnie z innymi pozwala na osiągnięcie większego skupienia, daje też możliwość spotkania z rosim (dokusan).


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.