Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) - część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspa Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25°C (część północna) do 27°C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28°C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.
Największą rzeką wpadającą do zatoki jest Ganges z Brahmaputrą oraz Mahanadi, Kriszna, Godawari, Penner i Cauvery. Najważniejszymi portami zatoki są: Madras, Kalkuta i Ćittagong. Zat. Bengalska leży w strefie klimatu monsunowego. Częste są tam tropikalne huragany. Pod dnem, którego część zajmuje rozległy stożek akumulacyjny z naniesionego przez Gamnges i Brahmaputrę materiału, znajdują się pokłady ropy naftowej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.