Zapalenie opon mózgowych, a dokładniej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy lub bakterie, rzadziej przez pierwotniaki i pasożyty.
Zapalenie obejmuje tkanki opon, a często przylegające do nich części mózgowia i rdzenia. Głównymi objawami są bóle głowy, wymioty i objawy oponowe (sztywność karku, objaw Brudzińskiego). W płynie mózgowo-rdzeniowym wzrasta liczba komórek i podnosi się poziom białka. Epidemicznie występuje nagminne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywoływane przez dwoinkę zapalenia opon mózgowych. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ropne, bakteryjne, jest zawsze wtórne do ogniska infekcji poza układem nerwowym (ucho, zatoki boczne nosa, korzenie zębów).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.