Zanzibar -

Zanzibar - wyspa na Oceanie Indyjskim. Należy do Tanzanii (podmiot federacji). Powierzchnia 1658 km². Liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej. Stolica wyspy, a zarazem największy port: Zanzibar.
W X wieku został skolonizowany przez Arabów i Persów. Od XVI do XVII wieku należał do Portugalii, później znów przeszedł pod władzę arabską.
W XIX wieku Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Zanzibarem, ale formalnie dalej panowali miejscowi sułtanowie. W celu zaspokojoenia niemieckich roszczeń do wyspy (Niemcy opanowali w tym czasie Tanganikę) Zjednoczone Królestwo oddało Niemcom wyspę Helgoland na Morzu Północnym.
Od 1890 zniesiono na wyspach niewolnictwo. W 1964 proklamowano na nim Republikę Zanzibaru i Pemby. W 1964 roku państwo to utworzyło wraz z Tanganiką Zjednoczoną Republikę Tanzanii.
Na Zanzibarze urodził się lider zespołu Queen Freddie Mercury.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.