Zakrzów - wieś w gminie Stryszów. Wieś u podnóża góry Chełm (603 m n.p.m.) na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Założony w XIV wieku należał pierwotnie do książąt oświęcimskich, później do starostwa barwałdzkiego.
Zabytki:
  • W obecnym kościele z 1935 r. drewniany posąg św. Anny Samotrzeciej z lat 1425-1450, obraz św. Rodziny z XVI w. oraz zabytkowe obiekty sztuki sakralnej (XVI - XVIII w.). Liczne piękne figury przydrożne z XIX] w. Dwór Lewakowskich z pocz. XIX w.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.