Zagłębie_Ruhry -
Zagłębie_Ruhry -
Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) to wielkie zagłębie przemysłowe w Niemczech w kraju związkowym Nadrenia-Westfalia. Położone nad rzeką Ruhra. Jest to wraz z przylegającymi miastami Düsseldorf, Kolonia, Bonn i paroma innymi największą aglomeracją Niemiec o zaludnieniu łącznie szacowanym na ok. 10-12 milionów mieszkańców. Oficjalnie do Zagłębia Ruhry zalicza się gminy wchodzące w skład Komunalnego Związku Zagłębia Ruhry (niem. Kommunalverband Ruhrgebiet), z dniem 1 października 2004 przemianowanego na Regionalny Związek Zagłębia Ruhry (niem. Regionalverband Ruhr).
Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4.435 km², zaludnienie: 5.317.565 mieszk. (Stan: 01.10.2004).
Największe miasta to: Duisburg, Oberhausen, Bottrop, Mülheim, Essen, Gelsenkirchen, Bochum, Herne, Hagen oraz Dortmund.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.