Zadwórze (Polskie Termopile) to mała wieś na Ukrainie położona 33 km od Lwowa, przy linii kolejowej do Tarnopola. Do II WŚ w granicach Polski.
W okresie bitwy warszawskiej, 17 sierpnia 1920 miejsce 11-godzinnej bitwy opóźniającej podejście Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego do Lwowa. Mimo zdobycia stacji kolejowej Zadwórze Siemion Budionny zrezygnował z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód. Skierował się na północ na odsiecz wojskom w rejonie Wieprza i Warszawy, ale po klęsce pod Komarowem wycofał się na wschód.
Zobacz także: Link zewnętrzny: obraz: Stanisław Batowski-Kaczor "Bój pod Zadwórzem"
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.