Zjednoczone Emiraty Arabskie,(الإمارات العربيّة المتّحدة) Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perska i Omańską, składające się z siedmiu Emiratów: Abu Zabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al-Qaiwain, Ras Al-Khaimah i Fujairah.
br />
  • Graniczy z Arabią Saudyjską, Katarem, Omanem.
  • Stolica: Abu Zabi
  • Powierzchnia całkowita: 83600 km2 wliczając około 200 wysepek
  • Język urzędowy: arabski
  • Waluta: 1 dirham (Dhs lub AED) = 100 filsów
  • Wymiana: Dhs 3,671 = 1 USD
  • Religia: islam.

Historia

Tereny obecnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w XVII wieku zostały skolonizowane przez Portugalczyków. Wybrzeże Zatoki Perskiej w XVII–XIX wieku na terenie Zjedonoczonych Emiratów Arabskich i Omanu było zamieszkane przez piratów (nazywane Wybrzeże Piratów), których zwalczała Wielka Brytania.

Gospadarka

Kraj należy do szybko rozwijających się i najbogatszych państw Azji Zachodniej. Od powstania kraju najwięcej dochodów przynosi ropa naftowa.
Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca to 20 tys. $.

Ludność

Większość ludnośći bo 88 % stanowią Arabowie. 95 % wszystkich mieszkańców wyznaje islam. W kraju oprócz języka arabskiego używany jest też angielski i perski. Wysoki poziom analfabetyzmu (czytać i pisać umie tylko 27% ludności). W latach osiemdziesiątych XX wieku liczba ludności mocno się zwiększyła z 1 mln do 2 mln. Średnia długość życia to dla mężczyzn 70 lat, a kobiet 74.

Rolnictwo

Rolnictwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest słabo rozwinięte, bo użytki rolne zajmują tylko 2,9% powierzchni kraju. Na wybrzeżu i przy oazach uprawia się najczęściej pomidory, ogórki i kapustę oraz drzewa owocowe (najczęściej palmę daktylową) i niewiele zbóż.

Turystyka

Niskie ceny towarów (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich brak podatków i cła) oraz nowoczesna infrastruktura hotelowa i sportowa, przyciągają turystów zagranicznych i handlowców (1993 — 10 mln osób) z krajów arabskich, Japonii, USA, Niemiec, a w ostatnich latach również z Federacji Rosyjskiej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.