Jokohama (jap. 横浜市 - Yokohama-shi) jest największym portem morskim i jednym z większych ośrodków przemysłowych Japonii. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep, znajdyjący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia do morza rzeki Tsurumi, i tereny położone w jego sąsiedztwie.

Demografia

Populacja Jokohamy szacowana na 1 maja 2005 roku liczyła 3 571 294 osób mieszkających na obszarze 434,98 km² co dawało średnią gęstość zaludnienia 8 210 os./km².

Klimat

Klimat jest łagodny, na co niewątpliwie wpływ ma nadmorskie położenie miasta. Średnia temperatura roku to 16-17 st. C, przy średnich stycznia i sierpnia wynoszących odpowiednio 5,6 st. C i 26,4 st. C. Roczna suma opadów osiąga 1630 mm, a ich maksimum przypada na czeriwec i wrzesień (odpowiednio 190 i 230 mm).

Historia

Miasto powstało w 1858 r. przez połączenie dwóch niewielkich wiosek - Jokohama i Kanagawa, których mieszkańcy trudnili się rolnictwem i rybołówstwem. Wtedy też zaczęto budowę portu, mogącego przyjąć przypływające z zagranicy statki handlowe. Już w następnym roku ogłoszono Jokohamę portem otwartym dla obcych jednostek. W ciągu następnych dwóch dziesięcioleci stała się ona jednym z najważniejszych portów wysp japońskich i w 1889r. osiągnęła 122 tys. mieszkańców. Znaczącymi krokami w rozwoju infrastruktury miejskiej była budowa sieci wodociągowej (1887) i elektryfikacja miasta (1890). Jednym z najdramatyczniejszych zdarzeń, jakie dotknęły miasto, było potężne trzęsienie ziemi w 1923r., podczas którego śmierć poniosło około 20 tys. osób, a w gruzach legło bądz spłonęło 60 tys. budynków. Dzięki wielkiemu wysiłkowi władz i mieszkańców miasto odbudowano do końca 1929r. W 1931r. prowadzone u ujścia rzeki Tsurumi prace doprowadziły do osuszenia znacznych terenów, na których zbudowano potem wiele obiektów przemysłowych. Kolejne dramatyczne chwile miasto przeżyło podczas amerykańskich bombardowań w 1945r. Do najtragiczniejszego nalotu doszło 29 V, kiedy zginęło ponad 14 tys. osób, a zniszczeniu uległo prawie 80 tys. budynków.

Przemysł

W Jokohamie rozwija się przemysł: stalowy, stoczniowy, maszynowy, elektroniczny i elektrotechniczny, środków transportu, chemiczny, rafineryjny, włókienniczy, odzieżowy, spożywczy.

Okręgi miasta


Jokohama zaznaczona na zielono, pozostała część prefektury Kanagawa na biało, otaczające prefektury na szaro: na północy Tokio, na północnym-zachodzie Yamanashi, na południowym-zachodzie Shizuoka, na wschodzie Chiba (za Zatoką Tokijską); zatoka i Pacyfik na jasnoniebiesko. Okręgi miasta (区 - ku) oddzielone od siebie szarymi liniami, miasta (市 - shi) lub okręgi prefektury (郡 - gun) niebieskimi.
Jokohama podzielona jest na 18 okręgów (区 - ku):
 1. Tsurumi (鶴見区)
 2. Kanagawa (神奈川区)
 3. Nishi (西区)
 4. Naka (中区)
 5. Minami (南区)
 6. Hodogaya (保土ケ谷区)
 7. Isogo (磯子区)
 8. Kanazawa (金沢区)
 9. Kōhoku (港北区)
 10. Totsuka (戸塚区)
 11. Kōnan (港南区)
 12. Asahi (旭区)
 13. Midori (緑区)
 14. Seya (瀬谷区)
 15. Sakae (栄区)
 16. Izumi (泉区)
 17. Aoba (青葉区)
 18. Tsuzuki (都筑区)
Niemal całą nadmorską część centrum zajmują nabrzeża portowe, infrastruktura do przeładunku różnorakich towarów i magazyny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.