Yoda D'Kana – jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne Wojny. Słowo Yoda pochodzi z sanskryckiego Yoddhawojownik
Mistrz Yoda, niewielkiego (około 70 cm) wzrostu stwór, był jednym z najbardziej długowiecznych (ok. 920 lat) i dysponujących największą siłą członków Rady Jedi. Wykształcił wielu wybitnych Jedi jak Ki-Adi-Mundi, Obi-Wan Kenobi i Luke Skywalker.
Jego pochodzenie jest nieznane, w czwartej części sagi zamieszkuje na Dagobah, gdzie ukrywa się po masakrze jaka spotkała Jedi. Tam odnalazł go Luke i Yoda, acz niechętnie, zgodził się go uczyć.
Mimo podeszłego wieku, dzięki wykorzystaniu Mocy przejawia niezwykłą ruchliwość i potrafi dokonywać akrobatycznych wyczynów. Jest doskonałym szermierzem, używa zielonego miecza jedi.
Jedną z charakterystycznych cech Yody jest głęboka mądrość skrywana pod płaszczem oschłości i nieprzystępności. Aforyzmy Yody, przekazywane uczniom podczas treningu często i nas zmuszają do zastanowienia, a wiele z nich stało się powszechnie znanych i cytowanych. Oto kilka z nich:
  • Nie lekceważ potęgi Imperatora.
  • Strzeż się Ciemnej Strony Mocy. Gniewu, lęku, agresji...
  • Wojna nikogo nie czyni wielkim.
  • Jedi wykorzystuje Moc dla wiedzy i obrony, nigdy do ataku.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.