Wyspy Kanaryjskie (hiszp. Islas Canarias, oficjalna nazwa jednostki administracyjnej Comunidad Autónoma de Canarias) – grupa 13 górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny-zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy te należą do Hiszpanii i tworzą dwie prowincje : Las Palmas i Santa Cruz de Tenerife.
  • Powierzchnia ogółem: 7293 km²
  • Liczba mieszkańców: 1 mln 526 tys.
  • Archipelag składa się z siedmu zamieszkałych wysp: Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych, niezamieszkałych: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste.
Najważniejsze miasta to: Las Palmas de Gran Canaria (377.600 mieszkańców, stan z roku 2003) oraz Santa Cruz de Tenerife (220.000 mieszkańców).
Nazwa wysp pochodzi od łacińskiego słowa canis czyli pies, ponieważ na wyspach grasowały duże stada dzikich psów (co opisywał już Pliniusz). Nazwa ptaka kanarka została później nadana i pochodzi od nazwy Wysp Kanaryjskich.

Links

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.