Wyspy Dziewicze (Virgin Islands) - grupa wysp w północnej części Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli (Wyspy Podwietrzne), na wschód od wyspy Puerto Rico. Część wysp jest pochodzenia wulkaniczego, a część - koralowego. Najwyższy szczyt - Sage na wyspie Tortola - osiąga 543 m n.p.m. Największe wyspy to: Saint Croix - 207 km², Saint Thomas - 83 km² i Tortola - 54 km². Naturalną szatą roślinną wysp jest sawanna z niewielkimi płatami roślinności tropikalnej.
W sumie obejmuje ponad 100 wysp i wysepek o łącznej powierzchni 497 km² i ludności 125 tys. mieszk. (1993).

Historia

Wyspy zostały odkryte w 1493 przez Kolumba, które nazwał je Archipelagiem Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic. W latach 1648-1672 znajdowały się we władaniu holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej. Później północną część opanowali Brytyjczycy - obecnie jest to kolonia Brytyjskie Wyspy Dziewicze; natomiast część południową zajęli Duńczycy, którzy sprzedali ją w 1917 Stanom Zjednoczonym - obecnie terytorium Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.