Ta strona dotyczy Wyspy Księcia Edwarda prowincji Kanady.
Informacje na temat królewskiej kolonii Wyspy Księcia Edwarda oraz dominium Wyspy Księcia Edwarda znajdziesz w artykule Historia Wyspy Księcia Edwarda.
Wyspa Księcia Edwarda
Prince Edward Island
Île-du-Prince-Édouard
StolicaCharlottetown
Powierzchnia

 - Całkowita
 - % wód śródlądowych


5 660 km²
--%
Ludność
 - Stan z roku 2001
 - gęstość zaludnienia


138 500
24.47/km²
Akces do Konfederacji
 - Rok
 - Jako

1873
ósma
Strefa czasowa UTC - 4
Informacja pocztowa
skrót pocztowy
pierwsza litera kodu pocztowego
 
PE
C
Kod telefoniczny 902
ISO 3166-2CA-PE
Reprezentacja
w parlamencie federalnym

 Przedstawicieli w Izbie Gmin
 Przedstawiciele w Senacie
 

4
4
PremierPat Binns
Gubernator PorucznikJ. Leonce Bernard
Oficjalne symbole prowincjonalne

Informacja ogólna

Wyspa Księcia Edwarda - najmniejsza i najmniej ludna, lecz jednocześnie najgęściej zaludniona prowincja Kanady . Prowincja obejmująca całą powierzchnię Wyspy Księcia Edwarda leżącej w Zatoce św. Wawrzyńca. Największym miastem Prowincji jest jej stolica Charlottetown. Drugim co do wielkości miastem jest Summerside. Prowincja połączona jest ze stałym lądem mostem - Most Konfederacji (w okolicach Summerside) z Nowym Brunszwikiem oraz połączeniem promowym Charlottetown z Nowa Szkocja .
Motto jest aluzją do wiersza Wergiliusza:
(...) etiam Parnasia laurus
parua sub ingenti matris se subicit umbra (Georg. II, 18-19).

Gubernator Porucznik

Gubernator Porucznik jest przedstawicielem głowy państwa, monarchy angielskiego w prowincji. Choć Gubernator mianowany jest przez monarchę, następuje to automatycznie po rekomendacji Premiera prowincji. Funkcje Gubernatora Porucznika są czysto honorowe i ceremonialne, choć teoretycznie może on wpływać na kształt polityki prowincjonalnej.

Zgromadzenie legislacyjne

Parlament Wyspy Księcia Edwarda Legislative Assembly of Prince Edward Island składa się współcześnie z 27 deputowanych Members of Legislative Assembly, w skrócie MLA. Wybierani są oni w 27 jednomandatowych okręgach wyborczych. Partia zdobywająca większość w parlamencie tworzy rząd prowincjonalny, a jej przewodniczący zostaje Premierem prowincji. Druga co do liczebności partia w parlamencie otrzymuje status oficjalnej opozycji.
W obecnej 37 kadencji parlamentu miejsca w parlamencie podzielone są następująco:
Konserwatywna Partia Wyspy Księcia Edwarda - 23
Liberalna Partia Wyspy Księcia Edwarda - 4

Po dane historyczne na temat składu parlamentów

Rząd

Department of Agriculture, Fisheries, Aquaculture and Forestry - ministerstwo rolnictwa, rybołówstwa, gospodarki wodnej i leśnej
Department of Office of the Attorney General - urząd prokuratora generalnego
Department of Community and Cultural Affairs - ministerstwo do spraw samorządów i kultury
Department of Development and Technology - ministerstwo rozwoju i technologii
Department of Education - ministerstwo edukacji
Department of Environment & Energy - ministerstwo ochrony środowiska i energetyki
Department of Health and Social Services - ministerstwo zdrowia i spraw socjalnych
Department of Provincial Treasury - ministerstwo skarbu prowincjonalnego
Department of Tourism - ministerstwo turystyki
Department of Transportation and Public Works - ministerstwo transportu i robót publicznych

Premier

Premier Wyspy Księcia Edwarda jest szefem rządu prowincjonalnego. Posiada on bardzo szerokie uprawnienia, pozwalające prowadzić skuteczne rządy, jeśli tylko ma zapewnione poparcie w parlamencie. Premierem zostaje lider partii zdobywającej większość w parlamencie. Jeśli z jakichś powodów, w czasie trwania sesji parlamentu przewodniczący rządzącej partii zostaje zmieniony, następuje automatyczna zmiana na stanowisku premiera prowincji.

Podział administracyjny

Wyspa Księcia Edwarda podzielona jest na trzy hrabstwa:
  • Hrabstwo King
  • Hrabstwo Queen
  • Hrabstwo Prince
Lista jednostek samorządowych Wyspy Księcia Edwarda

Historia

Wyspa została odkryta przez Cartiera w 1534. Przez następne dwieście lat formalnie należała do Francji pod nazwą Îsle St-Jean. Była często odwiedzana przez rybaków francuskich i baskijskich. Pierwsze stałe osady francuskie powstały na wyspie między 1720 i 1730. Kolonia rosła raczej powoli i w 1748 liczyła 700 osób. Następnie na wyspę zaczeli napływać uchodzący pod naporem brytyjskim mieszkańcy Nowej Szkocji. W 1758 liczba francuskich osadników urosła do około 4500. Po opanowaniu pobliskiego Louisburga w 1758 Brytyjczycy zdobyli panowanie nad wyspą i zmusili większość osadników francuskich do jej opuszczenia. Wyspa formalnie przeszła pod władze brytyjską według postanowień pokoju paryskiego w 1763.
Wyspa Księcia Edwarda została wydzielona z Nowej Szkocji, jako oddzielna kolonia w 1764. W 1851 kolonia otrzymała status dominium. Większość ludności koloni było emigrantami z Anglii, Szkocji i Irlandii. Istniały tam także nieliczne gminy ludności akadyjskiej i Indian Micmac. W momencie powołania kolonii, wyspa została podzielona ona na 67 działek ziemskich, a one same rozlosowane pośród osób bliskich królewskiego dworu. Rozpoczęło to długotrwały kryzys społeczny, który trawił wyspę przez ponad sto lat i zakończył się do dopiero przystąpieniu dominium do Konfederacji Kanady w 1873.
Artykuł główny Historia Wyspy Księcia Edwarda

Geografia

Linki Zewnętrzne
Oficjalna mapa Wyspy Księcia Edwarda
[http
Mapa fizyczna Wyspy Księcia Edwarda
[http

Ukształtowanie powierzchni

Niewielka wyspa, o kształcie zbliżonym do podłużnego prostokąta, ma średnio rozwiniętą linię brzegową. Tworzy ją kilka wcinających się głęboko w ląd zatok: Hillsborough, Malpeque i Cascumpec oraz wiele fiordowatych zatoczek. Południowe wybrzeża tworzą niewysokie klify. Północne posiadają bardziej płaskie i wydmowe plaże. Powierzchnia wyspy niemal idealnie płaska wznosi się średnio 25 m n.p.m.. Jedynymi wzniesieniami są dwa wzgórza Glen Valley 142 m oraz drugie 125 m n.p.m.

Wody śródlądowe

Wyspa nie posiada większych naturalnych zbiorników wodnych. Przecina ją za to wiele strumieni i niewielkich rzek. Dzięki obfitym opadom i racjonalnej gospodarce wodnej wyspa nie cierpi na brak słodkiej wody.

Klimat

Na wyspie panuje klimat atlantycki powodujący ekstremalne zmiany temperatur, dużą wilgotność, częste burze i huragany. Nasłonecznienie jest przeciętne i wynosi średnio 1925 godzin pełnego słońca w roku. Lato na wyspie jest względnie łagodne i ciepłe, lecz niewiele jest dni upalnych. Zima natomiast jest długa i zwykle mroźna, choć wpływ oceanu, działającego jako "pompa cieplna", potrafi zmienić drastycznie temperaturę w ciągu krótkiego czasu. Generalnie jednak okres mrozów i przymrozków rozciąga się od października do maja.
Opady deszczu sięgają 1000 - 1100 mm na większości terenów wyspy. W ciągu roku zdarza się przeciętnie 9-12 burz deszczowych z bardzo intensywnymi opadami. Rekord odnotowany w 1942 wyniósł 164mm w ciągu jednej burzy. Zdarzają się także intensywne opady śniegu dochodzące do 330cm, brak jednak akumulacji śniegu. Wyspa jest także bardzo wietrznym miejscem. Wiatry często przekraczają prędkość 100 km/h.

Zasoby naturalne

Na wyspie występują złoża węgla kamiennego, gazu ziemnego oraz rud uranu i wanadu.

Gospodarka

Gospodarka Wyspy opiera się na trzech podstawowych dziedzinach:
Rolnictwo i przemysł wytwórczy
Bardzo urodzajne, żelaziste gleby, typowe dla wyspy, znakomicie nadają się pod uprawę ziemniaków . Ziemniaki uprawiane na wyspie cieszą się wielkim uznaniem wśród konsumentów w całej Kanadzie. Na wyspie zlokalizowanych jest także wiele zakładów przetwórstwa spożywczego, głównie wytwórnie frytek. Sumaryczna produkcja przemysłu wytwórczego wynosi ok. 950 milionów dolarów rocznie, z czego ponad 700 przypada na przetwórstwo rolnicze. Produkcja ziemniaków wynosi blisko 30 milionów kwintali. Dochód rolnictwa ze sprzedaży ziemniaków wynosi około 150 milionów dolarów. Drugą ważną dziedziną produkcji rolniczej jest hodowla, głownie krów mlecznych.
Rybołówstwo
przybrzeżne i pełnomorskie zorientowane na ryby, małże i raki przynosi rocznie około 160 milionów dolarów.
Turystyka
głównie krajoznawcza i wypoczynkowa jest istotnym źródłem dochodu narodowego prowincji.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.