Marzec 1968 (8-11 marca 1968) - kryzys polityczny zapoczątkowany demonstracjami studenckimi, m.in. w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, brutalnie rozbitymi przez oddziały Milicji Obywatelskiej i Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej tzw. aktywu robotniczego.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu zajść była demonstracja studentów pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie (10 stycznia 1968) przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii K. Dejmka. Uczestnicy demonstracji zostali poddani restrykcjom, a niektórzy usunięci z uczelni, m.in. Adam Michnik.
W Gdańsku 11 marca 1968 na Politechnice Gdańskiej w wiecu zorganizowanym przeciwko socjalizmowi uczestniczy 4000 studentów.
15 marca w Gdańsku ma miejsce największa w skali kraju manifestacja, udział w niej bierze 20 tys. osób, studentów, robotników i innych mieszkańców Gdańska.

Inne rocznice-miesiące związane ze strajkami w okresie PRL

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.