Wybrzeże_klifowe -
-Orłowie

Klif, faleza, urwisko brzegowe - stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek procesu abrazji zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.
Ze względu na aktualność procesu abrazji wyróżnia się:
  • klif żywy (klif czynny, klif aktywny)- położony w strefie oddziaływania fal i przez nie niszczony; tworzy ostro zarysowaną, często pionową krawędź z wyraźną niszą abrazyjną (podciosem brzegowym) u podstawy; w miarę pogłębiania się podciosu ma miejsce obrywanie się i cofanie brzegu;
  • klif martwy - położony poza strefą oddziaływania fal, a więc nie podlegający już procesowi abrazji; zwykle pokryty grubą warstwą osadów stokowych;
  • klif odmłodzony - klif martwy ponownie jednak podcinany przez fale wskutek obniżenia się wybrzeża, podniesienia poziomu wody, lub okresowo w czasie bardzo silnych sztormów.
Ze względu na ułożenie warstw skalnych wyróżnia się:
  • klif strukturalny - utworzony w warstwach nachylonych w stronę lądu;
  • klif ześlizgowy - utworzony w warstwach nachylonych w stronę morza lub jeziora; oprócz procesu ablacji modeluje go również osuwanie i ześlizgiwanie się materiału skalnego.

Według Księgi Rekordów Guinnessa największy klif na Ziemi znajduje się na Hawajach, na północnym wybrzeżu Wyspy Molakai niedaleko Umilehi Point i wznosi się 1010 metrów nad poziomem wody.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.