Wolfgang Schüssel (ur. 7 czerwca 1945 r. w Wiedniu). konserwatywny polityk austria, od 2000 r. kanclerz federalny Austrii.
W latach 1968 - 1975 Schüssel był Sekretarzem Klubu Parlamentarnego Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a od 1975 r. do kwietnia 1991 r. był sekretarzem generalnym Austriackiego Związku Przemysłowego (Österreichischen Wirtschaftsbundes), jednej z organizacji podległych ÖVP.
24 kwietnia 1989 został ministrem gospodarki w rządzie Franz'a Vranitzky'ego. Na 30. Zjeździe Austriackiej Partii Ludowej dnia 22 kwietnia 1995 został wybrany na przewodniczącego partii. Kilka tygodni później, 4 maja 1995 roku otrzymał nominację na stanowisko wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. Funkcje te pełnił także w gabinecie kanclerza Viktora Klimy. 4 lutego 2000 r. Schüssel został zaprzysiężony na kanclerza Republiki Austrii. Po ponownym zaprzysiężeniu 28 lutego 2003 r. pełni tą funkcję do dziś.
Linki zewnętrzne
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.