Wojna trojańska - według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie żony króla Sparty Menelaosa, Heleny, przez Parysa, księcia trojańskiego , syna króla Priama. Menelaos wezwał na pomoc swojego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie. Na leżącą w północnej Anatolii i dotąd niezdobytą Troję, na 1185 okrętach ruszyli wojownicy achajscy. Porwanie pięknej Heleny mogło być pretekstem do rozpoczęcia przez Achajów wojny z Troją i Ilionem i zapewnienia swojej hegemonii nad wybrzeżami Azji Mniejszej. Grecy po długotrwałym oblężeniu zdobyli podstępem miasto, które splądrowali i zniszczyli. Udając, że wycofują się spod miasta zostawili dużego drewnianego konia. Trojanie, wbrew przestrogom Laokoona, wciągneli go do miasta. W nocy z konia wyszli ukryci w nim greccy wojownicy i otworzyli bramy miasta swojej armii, która niepostrzeżenie zawróciła.
Ostatnie 50 dni wojny trojańskiej opisał Homer w "Iliadzie". Odkrycia archeologiczne wskazują, że zdobycie Troi nie jest tylko legendą. W czasach starożytnych nie było zgodności co do daty zdobycia Troi. Eratostenes przyjmował rok 1183 p.n.e. za datę zburzenia Troi. Współcześni uczeni umieszczają ten konflikt w XII wieku , około 1230-1225 p.n.e. (jest to data zburzenia Troi VIIa).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.