Wojna Rzymu z Tarentem miała miejsce w latach 282-272 p.n.e.
Głównymi przeciwnikami Rzym w ich podbojach w południowej Italii stały się leżące tam greckie kolonie (zob. Wielka Grecja). Największy opór stawiał Tarent, który zwrócił się o pomoc do króla Epiru Pyrrusa. Ten przybył do Italii na czele swoich Epirotów i wojsk które dostał od innych greckich władców (m.in. 20 słoni).
Wojska greckie zwyciężyły w bitwach pod Herakleą (280 p.n.e) i Ausculum (279 p.n.e) (to drugie zwycięstwo zostało okupione ciężkimi stratami - stąd zwrot pyrrusowe zwycięstwo, mający oznaczać zwycięstwo, które ze względu na straty staje się klęską). Trzecia bitwa tej wojny rozegrała się w 275 roku p.n.e. pod Benewentem. Obie strony poniosły w niej wielkie straty, a bitwa najprawdopodobniej pozostała nierozstrzygnięta. Pyrrus nie mając wystarczających sił, by dalej walczyć z Rzymianami, wycofał się do Grecji, a Rzymianie do Rzymu. Rzymscy historycy przedstawiali później tę bitwę jako zwycięstwo swoich wojsk, ale ich odwrót do Rzymu skłania niektórych historyków do podważania tego twierdzenia.
Po odbudowaniu swoich sił Rzymianie zdobyli w 272 r. p.n.e. samotnie walczący Tarent i inne greckie miasta w południowej Italii (Krotona i Rhegion) oraz podporządkowali sobie wszystkie plemiona południowo-italskie.
Odtworzenie szczegółowego i zarazem wiarygodnego przebiegu tej wojny nie jest łatwe. Max Cary i Howar Hyes Scullard w swoim dziele "Dzieje Rzymu" tak przedstawili powody: Niestety, kronikę wojny Rzymu z Pyrrusem, którą prowadził skrupulatnie jeden ze współczesnych historyków greckich, tradycja rzymska pokryła tak grubą warstwą patriotycznych zmyśleń, że z zachowanych relacji nie można wyrobić sobie wiarygodnego w szczegółach obrazu tych wydarzeń.

Ważniejsze wydarzenia wojny Rzymu z Tarentem i Pyrrusem (282-272 p.n.e)

  • 282 p.n.e. - bitwa w porcie tarenckim (Tarentczycy zwyciężyli Rzymian - straty 5 okrętów)
  • 280 p.n.e. - bitwa pod Herakleą (wojska greckie (Macedończycy, Epiroci, Tessalończycy i Tarentczycy) - 20 tysięcy piechoty, 3 tysiące jazdy i 20 słoni pokonują pod wodzą Pyrrusa 50 tysięcy Rzymian Lavinusa - 7 tysięcy zabitych i rannych, 2 tysiące jeńców)
  • 279 p.n.e. - bitwa pod Ausculum (prawdopodobnie nierozstrzygnięta bitwa pomiędzy wojskami greckimi i Samnitami pod wodzą Pyrrusa - 23 tysiące piechoty, 8 tysięcy jazdy i 19 słoni, a Rzymianami i ich sprzymierzeńcami- 70 tysięcy piechoty, 8 tysięcy jazdy)
  • 277 p.n.e. - bitwa morska pod Messyną
  • 275 p.n.e. - bitwa pod Benewentem
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.