Wojna jugurtyńska zwana też wojną z Jugurtą była konfliktem Rzymu z królem Numidii Jugurtą. Toczyła się w latach 111-105 p.n.e.
Jugurta, gdy zasiadł na tronie, krwawo rozprawił się z pozostałymi pretendentami do królewskiego tytułu. W trakcie walk nakazał zgładzić także przebywających w Cyrcie rzymskich kupców. W związku z tym Rzymianie wypowiedzieli Jugurcie wojnę. Początkowo legiony rzymskie ponosiły porażki, ale po przybyciu do Afryki Kwintusa Cecyliusa Mettelusa Rzymianie zaczęli odnosić sukcesy. W 107 roku p.n.e dowodzenie nad legionami objął konsul Gajusz Mariusz, który pojmał Jugurtę. W roku 104 p.n.e. przewieziono go do Rzymu gdzie został stracony.

Ważniejsze wydarzenia wojny z Jugurtą 111-105 p.n.e.

  • 111 p.n.e. - oblężenie Suthul
  • 109 p.n.e. - bitwa pod Muthul
  • 106 p.n.e. - bitwa pod Cyrtą
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.