Konflikt zbrojny w latach 357 - 355 p.n.e. między Atenami a dotychczasowymi sprzymierzeńcami i byłymi państwami członkowskimi II Ateńskiego Związku Morskiego: Chios, Rodos, Bizantion i Kos, do których po bitwie na Chios dołączyło się większość byłych członków Związku.
Przyczyną wojny była stopniowa zmiana polityki Aten wobec sprzymierzeńców wyrażająca się wzrostem lekceważenia sojuszników i dyktowaniem polityki Związku zgodnie z interesami Ateńczyków.
Bezpośrednim powodem zerwania między dotychczasowymi sojusznikami było opanowanie wyspy Samos przez Ateny, której los sojusznicy odebrali jako ostrzeżenie dla siebie, chociaż nie była ona członkiem Związku.
Ważniejsze wydarzenia:
  • 357 p.n.e.- Początek rozpadu II Ateńskiego Związku Morskiego i wybuch wojny
  • 357 p.n.e.- Bitwa na Chios, zakończona porażką Ateńczyków i śmiercią ich wodza Chabriasa
  • 355 p.n.e.- Bitwa morska pod Embata, zakończona porażką wodza ateńskiego Charesa
  • 355 p.n.e.- Zawarcie pokoju: Ateny uznały niepodległość zbuntowanych miast i wysp oraz ich wystąpienie ze Związku Morskiego
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.