Wojna Appenzellu (1403-1411)
U zarania XV wieku Appenzell było obszarem lennym opactwa w Sankt Gallen. Samo Sankt Gallen cieszyło się wolnością jako miasto cesarskie, kwitł w nim handel i rzemiosło. Jednak opactwo, które było kiedyś zwierzchnikiem lennym miasta, zażądało przywrócenia jego dawnego statusu. Chcące zachować swoją wolność Sankt Gallen poprosiło o pomoc Appenzell, które sprzymierzyło się ze Schwyz, innym wolnym miastem i członkiem Związku Szwajcarskiego, a następnie zbuntowało się przeciwko opactwu. W 1403 roku oddziały opactwa zaatakowały Appenzell, ale zostały pobite.
Upokorzone opactwo poprosiło o pomoc habsburskiego księcia Fryderyka Austriackiego. Wzmocnione, ponownie zaatakowało Appenzell i dwa wolne miasta w 1405, tylko po to aby powtórnie ponieść klęskę. Wtedy król niemiecki Ruprecht nakazał powstańcom powrócić pod władzę opactwa. Nakaz został zignorowany, a w 1411 roku Appenzell i Sankt Gallen uzyskały ochronę Związku Szwajcarskiego, czemu Ruprecht nie mógł już zaradzić. Appenzell i Sankt Gallen są obecnie szwajcarskimi kantonami.
Starcia wojny Appenzellu:
  • 1403 Bitwa pod Vogelinseck
  • 1405 Bitwa pod Stoss
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.