Województwo zachodniopomorskie jest jednym z 16 województw powołanych do życia w związku z reformą administracji publicznej z 1999 roku. Powstało z dawnych województw szczecińskiego, koszalińskiego oraz fragmentów pilskiego, gorzowskiego i słupskiego.
Region ten położony jest w północno-zachodniej Polsce, nad Bałtykiem. Na zachodzie graniczy z Niemcami (landem Meklemburgia-Pomorze Przednie), a w Polsce z następującymi województwami:

Powstanie

Powstanie województwa zachodniopomorskiego nie obyło się bez protestów Koszalina, którego mieszkańcy nie chcieli pogodzić się z utratą własnego województwa i dążyli do powołania wraz ze Słupskiem województwa środkowopomorskiego.
Toczyła się również walka o wytyczenie granic zbieżnych z historycznymi - zwłaszcza przyłączenie Słupska. Nie udało się tego jednak dokonać (po paru latach dołączono jedynie Okonek), wobec czego z ziem obecnego województwa (nie licząc Zalewu Szczecińskiego) około:

Ochrona środowiska

Ważniejsze miasta

Województwo_zachodniopomorskie -
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.